Şeker Tadındaki Bayramlar

Şeker Tadındaki Bayramlar

Sabah namazıyla kalkılır, yeni kıyafetler giyilir, ailece bayramlaşılır ve hep birlikte kahvaltı sofrasına oturulurdu. Ardından kutu kutu alınan bayram şekerleri ile önce aile büyükleri, sonrasında bütün akrabalar teker teker ziyaret edilirdi.

Lokumun Hikayesi

Lokumun Hikayesi

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan Türk lokumu; Türk kahvelerinin yanında, bayramlarda , özel günlerde kısacası her yerde tüketilen ve kültürel açıdan da önemli bir motif olan Türk tatlısıdır.

Susam Tohumundan Gelen Mucize; Tahin

Susam Tohumundan Gelen Mucize; Tahin

Susam tohumu, insanoğlunun bildiği en eski tohumlardan biridir. Çağlar boyunca, susam tohumları tüm dünyada yiyecek ve yağ kaynağı oldular. Bizim ülkemizde de yağ olarak kullanmanın yanı sıra büyük bir kısmı helva ve tahin üretimi için de kullanılmaktadır.

Türkiye'nin en iyi 10 lokumcusu!

Türkiye'nin en iyi 10 lokumcusu!

Türk Deyince Dünyada Akla Gelen En ‘Tatlı’ Şeydir Türk Lokumu. Kelime, Arapça Rahat Ul-Hulküm Yani Boğaz Rahatlatan Kelimesinden Türemiş. Özellikle 17. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu Sınırlarında Yaygınlaştı.

Tahinin Sağlığa Faydaları

Tahinin Sağlığa Faydaları

Daha çok kış aylarından tüketilmekte olan tahin, soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önler. Vücut direncini arttırarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca hastalık döneminin da daha hızlı ve etkin bir şekilde atlatılmasına da yardımcı olmaktadır. Vücuda enerji vermekte olan tahin pekmez ile birlikte tüketildiği görülmektedir.

Şifa Deposu: Cezerye

Şifa Deposu: Cezerye

Havuçtan yapılan cezeryenin faydaları saymakla bitmiyor. C ve A vitamini yönünden hayli zengin olan bu lezzetli tatlı, özellikle kalp ve göz sağlığı için son derece faydalı. Havuca ek olarak şeker, Antep fıstığı, fındık, ceviz ve Hindistan cevizinin eklenmesiyle de verdiği enerji tartışılmaz.

Fırında tahin helva nasıl yapılır?

Fırında tahin helva nasıl yapılır?

Fırında tarih helva nasıl yapılır sorusunun yanıtı sofrasında farklı lezzetler arayan vatandaşların ilgisini çeken konular arasında yer almaya başladı. Özellikle balık yemeklerinin ardından oldukça tercih edilen fırında tahin helvanın tarifi merak ediliyor. Peki, fırında tahin helva nasıl yapılır?