Osmanlıdan bir lezzet mirası ; LOKUM VE HELVA

Lokum, 15. yüzyıldan beri Anadolu’da bilinmekle birlikte, özellikle 17. yüzyilda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaşmıştır. Osmanlıda rahat-ül hulkum (boğaz rahatlatan) adıyla anılan lokum Avrupa’da ise bir İngiliz gezgin aracılığıyla ‘Turkish Delight’ adıyla 19. yüzyılda tanınmaya başlanmıştır. Daha önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimi ile yapılan lokum, 19. yüzyilda ‘Kelle şekeri’ olarak bilinen rafine şeker ve özellikle nişastanın bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde bugünkü tat ve lezzetine kavuşmuştur.


73 yıllık tecrübeye sahip “YENİ UĞUR HELVACISI” lokumu ADANA tarzı ile yapan butik bir firmadır. Tüm ürünleri doğal yemişlerle, meyve kuruları, ekstraktlarla, boya gerektiren ürünler ise organik gıda boyaları ile üretilmektedir.


Ürünlerimizin içinde kimyasal yada sentetik olan, kıvam vericiler, koruyucular, lezzet verici aromalar, glikoz, mısır şurubu, suni tatlandırıcılar, gıda boyası, renklendiriciler vb. katkı maddeleri bulunmaz. Örneğin güllü lokumu gül yaprakları ile lezzetlendirir, pancar ile renklendiririz. Yeşil tonları çimenden elde edilen organik gıda renklerinden, sarı tonlarını safrandan elde ederiz. Firmamız butik tarzını bozmadan kalitesini sürdürmektedir.

 

Hedefimiz; daima arayış içinde ve yeniliklerle daha nice seneler heyecanla hizmet etmek ve dünya ya Türk lokumunu hak ettiği şekilde tanıtmaktır.

 

 

Uğurlu Helva Tahin Gıda San. Tic. Ltd. Şti.
Sarıyakup Mahallesi 23012 Sok. No. 13/A Seyhan / ADANA
Seyhan V.D - 8860417220

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR