Şeker Tadındaki Bayramlar

Şeker Tadındaki Bayramlar

Sabah namazıyla kalkılır, yeni kıyafetler giyilir, ailece bayramlaşılır ve hep birlikte kahvaltı sofrasına oturulurdu. Ardından kutu kutu alınan bayram şekerleri ile önce aile büyükleri, sonrasında bütün akrabalar teker teker ziyaret edilirdi.

Lokumun Hikayesi

Lokumun Hikayesi

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan Türk lokumu; Türk kahvelerinin yanında, bayramlarda , özel günlerde kısacası her yerde tüketilen ve kültürel açıdan da önemli bir motif olan Türk tatlısıdır.

Tahinin Sağlığa Faydaları

Tahinin Sağlığa Faydaları

Daha çok kış aylarından tüketilmekte olan tahin, soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önler. Vücut direncini arttırarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca hastalık döneminin da daha hızlı ve etkin bir şekilde atlatılmasına da yardımcı olmaktadır. Vücuda enerji vermekte olan tahin pekmez ile birlikte tüketildiği görülmektedir.

Şifa Deposu: Cezerye

Şifa Deposu: Cezerye

Havuçtan yapılan cezeryenin faydaları saymakla bitmiyor. C ve A vitamini yönünden hayli zengin olan bu lezzetli tatlı, özellikle kalp ve göz sağlığı için son derece faydalı. Havuca ek olarak şeker, Antep fıstığı, fındık, ceviz ve Hindistan cevizinin eklenmesiyle de verdiği enerji tartışılmaz.